Domov Backstage stories Ako chutí splnený sen.. v Paríži.. II

Ako chutí splnený sen.. v Paríži.. II

od Katka

Myslím, že toto bude pre mňa jeden z najťažších príspevkov na písanie.. No ako zhrnúť, čo pre mňa minuloročný Paríž znamenal, do niekoľkých riadkov? Ako vysvetliť, prečo sa stále usmievam a zároveň sa mi tisnú slzy do očí, keď dlhšie sedím nad našimi fotkami z Paríža..? Ako popísať TEN pocit, ktorý mám, keď listujem prvým číslom môjho vysneného časopisu o Paríži..? Ako je vôbec možné, že napriek tomu, že všetko zďaleka nevyšlo podľa plánov, považujem práve tento výlet za úplne bezkonkurenčný?? Budem rada, ak sa mi podarí dostať zo seba aspoň časť toho všetkého.. a trochu vám priblížiť, ako to vlastne celé bolo..
Nápad na jarné fotenie v Paríži prišiel zhruba pred 2 rokmi, keď som akosi intenzívnejšie začala vnímať všetky tie krásne jarné fotky z Paríža, ktorých bol plný internet.. Kedže milujem Paríž aj jar, toto spojenie bolo pre mňa úplne neodolateľné, a tak som začala snívať o tom, ako tam raz.. (snáď čoskoro) pôjdem aj ja fotiť.. na jar, keď bude všetko kvitnúť a Paríž bude ešte romantickejší ako kedykoľvek inokedy.. Koncom roka som začala kuť plány a vymyslela som valentínsku súťaž, kde sa dalo vyhrať fotenie v jarnom Paríži. „Čo je viac ako Paríž? No predsa Paríž na jar ;)!“ boli slová, ktorými som nesmelo naznačovala, že sa niečo chystá.. 🙂 Paríž som si nevybrala len tak, ako jednu z mojich top obľúbených destinácií.. Paríž je pre mňa synonymom splnených snov.. Aj jeden z prvých príspevkov tohto blogu (vtedy ešte pod názvom Sweet wedding dream) bol venovaný snívaniu o Paríži.. (o krásnych svadobných šatách a o fotení v Paríži..). Nadnesene by som mohla povedať, že Paríž ma naučil snívať.. ♥♥♥ Pretože nakoniec sme jedno také vysnívané fotenie (krajšie ako sen!) v Paríži v svadobných šatách absolvovali.. A práve tento zážitok bol pre mňa aj pre tento blog jeden z prelomových.. Potom prišli ďalšie a ďalšie sny.. no ani jeden nebol tak veľký ako tento.. opäť odohrávajúci sa v Paríži..

Cieľom súťaže bolo splniť dvom dvojiciam sen o (fotení v) Paríži.. Popri tom som si potajomky chcela splniť aj niekoľko vlastných – zažiť Paríž počas rozkvitnutej jari, fotiť (sa) v Paríži a zhrnúť to všetko v prvom čísle unikátneho časopisu Dream & live.. Plánov som mala plnú hlavu. Na jednej strane som sa strašne tešila, no trošku som sa aj bála, či nebudem sklamaná, keď sa to všetko nepodarí.. Úprimne? Z pôvodných plánov sa podarilo splniť asi polovicu.. no napriek tomu neľutujem.. Som presvedčená, že to malo byť presne tak, ako to bolo.. 🙂

Jar v Paríži som si tiež predstavovala veľmi zidealizovane.. Tvrdohlavo som odmietala pripustiť zimné predpovede teplôt, ktoré na náš termín pobytu hlásili. Vysnívala som si krásnu slnečnú teplú jar v Paríži a tak som čakala, že taká aj bude.. 🙂 Bola.. no museli sme si na ňu pár dní počkať.. A tých pár dní pred tým sme doslova drkotali od zimy, navlečení vo všetkom jarnom, čo sme si priniesli so sebou, pričom by sme pokojne zniesli aj zimník a čapicu.. Zistila som však, že nemusí byť všetko dokonalé, aby bol zážitok perfektný, že krása sa dá vnímať aj keď sa človek trasie od zimy, že sny sa plnia aj keď mrholí a že Paríž MÁ svoje čaro aj v daždi (ako to tvrdí Owen Wilson vo filme Polnoc v Paríži). A tie posledné, teplé, skutočne jarné dni sme si potom vychutnali úplne naplno!

A čarovná magnólia, ktorú sme objavili pár metrov od Eiffelovky hneď v prvý deň? V tých pár stupňoch nad nulou, mi, trasúc sa v tenkom trenčkote, no zato s jarným kvetinkovým batôžtekom na chrbte, pripadala ako zjavenie.. 🙂
Mala som pocit, že som v nebi.. akoby som oboma nohami skočila rovno do svojho sna.. ♥♥♥

„Jakmile přišlo jaro, třeba i to falešné, nebyly tu rázem žádné problémy, leda s tím, kde bude člověk nejšťastnější.“ (Hemingway – Pohyblivý sviatok) V Paríži som objavovala ďalšie a ďalšie dimenzie šťastia.. Ku šťastiu niekedy stačí málo.. Na jar to niečo málo nájdete takmer na každom kroku.. A Paríž je proste dejisko, ktoré dodáva každému šťastiu obrovitánske rozmery.. Šťastie sa tu zázračne násobí.. Predstavte si 2 týždne, počas ktorých zažívate rôzne radosti a menšie či väčšie splnené sny.. Od tých krásne rozkvitnutých stromov na každom kroku, prechádzok popri rieke, ochutnávania úžasných dobrôt, návštevy múzeí.. cez spomínanie na svadobné fotenie, vozenie sa na kolotoči či fotky z fotobúdky (ktoré ste chceli odkedy ste prvýkrát videli Améliu z Montmartru..) až po nové zážitky s ľuďmi, ktorých poznáte roky, s ľuďmi, ktorých ste spoznali len nedávno či dokonca s ľuďmi, s ktorými ste sa stretli len na chvíľku a asi ich už nikdy neuvidíte, no napriek tomu na tie chvíle nezabudnete.. Predstavte si, že si v reáli vyskúšate svoj dream job.. robotu, ktorá nie je prácou ale zábavou a zážitkom.. A teraz skúste násobiť.. Predstavte si to všetko v Paríži.. Začínate už mať predstavu o tom, aké to pre mňa bolo ;)?

Paríž pre mňa vždy bude mať príchuť splneného sna.. a na niektorých miestach to budem cítiť vždy o niečo intenzívnejšie.. Tentokrát napríklad na miestach, na ktorých sme fotili naše (po)svadobné portréty.. ♥

Keď som sedela nad našimi fotkami a rozmýšľala, ktoré sem vybrať, stále mi chodilo po rozume, že akí sme tam len boli šťastní!!! Niežeby sme teraz neboli.. no viete ako.. byť na Slovensku, zavalení povinnosťami (akokoľvek príjemnými) a plniť si sny na jar v Paríži sú predsa len dve rozdielne veci.. 🙂 Nedalo mi a vybrala som sem na dotvorenie atmosféry aj niekoľko fotiek z mobilu. Mala som vtedy ešte starý mobil, moc sme sa s fotením netrápili, len sme cvakli a išli ďalej a nejakou nešťastnou náhodou sa mi v druhý či tretí deň prestavila veľkosť fotiek na úplné minimum, takže od dokonalosti majú naozaj ďaleko.. No všimnite si ten obrovitánsky rozprávkový strom s bielymi kvietkami!!! Dalo sa doň normálne vojsť, bol obsypaný stovkami kvietkov a keď ste sa pozreli hore, podlamovali sa vám z tej krásy kolená.. ♥

Strašne som chcela mať fotky z tohto čarovného miesta.. najradšej by som pri tom strome bola celý deň :)! No ako to už býva, všade, kde je pekne, je vždy kopa ľudí, takže sa nám podarilo spraviť len niekoľko záberov na pamiatku..

Okrem Paríža samotného, rozkvitnutých stromov a fotenia, som sa najviac tešila na parížske dobroty – crépes s nutelou, zmrzlinu Amorino v tvare ruže a samozrejme makarónky! Na plnej čiare to nakoniec vyhral dezert s názvom „Élégance“ z boulangerie-pâtisserie Nelly Julien, ktorý sme si vychutnávali zásadne na lavičke v parku Champ de Mars pri Eiffelovke, o druhé miesto sa delili éclair au chocolat a éclair au caramel, ktorými sme vždy začínali deň a čokoládové soufflé s extra čokoládovou polevou v Le Soufflé. Na treťom mieste sa umiestnili makarónky Ladurée, ktoré som vyberala v mojej jarnej ružovej nálade vždy v odtieňoch ružovej :)..

No a toto je čistá radosť z našej historicky prvej fotky z fotobúdky :)!

Sú momenty, ktoré chcete, aby trvali večne.. Keď sa slnko usmieva na mesto snov.. keď sa cítite ako princezná.. keď chcete, aby sa ten posledný deň nikdy neskončil.. ♥ Posledné ráno som chcela stráviť s výhľadom na Eiffelovku, v úžasnej tylovej sukni.. nemyslieť na nič a na nikoho.. len si užívať ten moment.. výhľad.. Paríž.. a to, ako úžasne tam bolo..

Posledné ráno však nebolo úplne posledným.. 🙂 Boli sme práve na Eiffelovke, keď nám prišla sms od Ryanairu o tom, že náš let (na druhý deň) bol zrušený. Asi každý z vás pozná ten pocit, keď si posledný deň na dovolenke hovoríte, kiež by ste mohli ostať ešte deň.. (alebo aj týždeň :)..) Nevedela som, čo nás čaká, no niekde vnútri som napriek prípadným nepríjemnostiam túžila po tom, aby sme naozaj ešte mohli, teda museli ostať. „Vďaka“ dvojdňovému štrajku na francúzskych letiskách sa náš pobyt neplánovane predĺžil o 2 noci a mohli sme tak absolvovať ešte jeden bonusový deň v Paríži. Bolo to FANTASTICKÉ!!! Od nadšenia som sa takmer vznášala a pripadala som si ako vo sne.. Bol prekrásny teplý slnečný jarný deň, všade všetko kvitlo a namiesto toho, aby som doma na Slovensku sedela nad fotkami a túžila sa vrátiť naspäť, som sa prechádzala opäť v Paríži a nasávala ho všetkými pórmi. Ten deň som bola určite najšťastnejšie dievča v Paríži, ktoré v Paríži byť nemalo.. 🙂
Milujem Paríž, milujem jar a ten deň som sa na to všetko pozerala cez dvojité ružové okuliare, jednoducho pre to, lebo som mohla. Parížske ulice a budovy boli ešte úchvatnejšie ako inokedy, parky boli rozkvitnuté až do zbláznenia a všetci ľudia vyzerali akísi šťastnejší.. Napriek tomu, že Paríža nikdy nebudem mať dosť, lúčilo sa mi o niečo ľahšie.. lebo som z neho dostala bonusovú porciu navyše.. aj so šľahačkou ;)..
  

Čo dodať na záver? Azda len tento citát..
“You know all those things you’ve always wanted to do? 
You should go do them.” (E.J. Lamprey)
________________________________________

Foto: Katka a Tomino – Fotky pre Radosť
Sukne: Dadoo
Kvetinová čelenka a prsteň: Magaela
___________________________________________
P.S. Ešte posledných pár hodín ma môžete podporiť v súťaži Bloger roka. Urobíte mi obrovskú radosť, ak mi pomôžete dostať sa do finále.. ♥♥♥ Svoj hlas mi môžete dať tu.

Mohlo by sa vám pačiť