Domov Best self Tipy na darčeky, ktoré nás urobia šťastnejšími

Tipy na darčeky, ktoré nás urobia šťastnejšími

od Katka

Vianoce nie sú o darčekoch, sú o našej schopnosti a ochote vnímať, darovať, dopriať (si), prijímať a vychutnávať. Seba, iných, všetky malé veľké radosti.. a na Štedrý deň aj tie darčeky..

A aj keď darčeky otvárame len na Štedrý večer, myšlienkami na ne a ich zháňaním trávime celé dni, týždne a niektorí možno aj mesiace pred Vianocami.. Častokrát nás stresujú, pretože sa snažíme každému dopriať čo najviac a čo najlepšie a zároveň sa obávame, či to aj tak nebude málo..

Viem, že teraz je už asi neskoro prehodnotiť svoj postoj k darčekom na tieto Vianoce, ale možno vás niektorá z myšlienok alebo inšpirácií tohto článku chytí za srdce a spomeniete si na ňu pri nejakom ďalšom sviatku alebo budúcich Vianociach.. 🙂

Posledné dni som sa zamýšľala nad tým, aké darčeky nás – darujúcich aj obdarovaných – robia šťastnejšími..

1. Niečo, po čom (už) veľmi (dlho) túžime

Toto je asi to najväčšie kúzlo Vianoc – keď sa plnia sny.. Ak viete, po čom niekto túži a naplánujete to práve na Vianoce, máte vyhrané.. Či už je to darček hmotný alebo zážitkový, takýto darček s čistou esenciou Vianoc patrí k tým najčarovnejším.. 

2. Niečo od malého podniku, pretože svojím nákupom urobíme radosť konkrétnemu človeku a podporíme tak jeho sen

Ak kupujeme darčeky od tvorcov a malých podnikateľov, urobíme tak radosť vždy minimálne 2-3 (a viac) ľuďom – tým, ktorí stoja za značkou (verte či nie, ale naozaj tancujú pri každej jednej objednávke), sebe (keď niekomu urobíme radosť, cítime radosť aj my sami) a samozrejme obdarovanému.. A kedy robiť jednou kúpou toľko radosti, keď nie na Vianoce? 😉

3. Personalizované darčeky, pretože sa cítime výnimočne, keďže boli vyrobené (alebo dokončené) priamo pre nás 

Predstavte si, že vyberiete darček, ktorý rozžiari oči.. Ak bude navyše aj personalizovaný, bude to tá povestná čerešnička na torte.. 😉 (Pozor, toto pravidlo však neplatí na všetko personalizované. Základom musí byť vždy darček samotný, o ktorom viete, že vášmu blízkemu urobí radosť.. Monogram na uterákoch z nich neurobí top darček Vianoc, ak len po takých uterákoch dotyčná osoba (roky) netúži.. 😀

4. Spoločný zážitok, na ktorý sa môžeme tešiť spolu s niekým blízkym

Zdieľanie malých aj väčších zážitkov s niekým blízkym v nás zvyšuje úroveň šťastia a taktiež prehlbuje samotný zážitok.. Preto sú spoločné zážitkové darčeky jedným z najlepších darčekov, z ktorých sa potešia všetci zapojení.. Či už je to lístok na nejaké podujatie, víkendový pobyt na Slovensku alebo letenka do nášho najobľúbenejšieho mesta na svete.. Tešiť sa budeme hneď viackrát – pri vymýšľaní, objednávaní, odovzdávaní darčeka (aj keď je v podstate nehmotný, vždy sa dá vymyslieť nejaké kreatívne 2D alebo 3D balenie), pri tešení sa, pri prežívaní a pri spomínaní na zážitok.. 

5. Pamiatka na spoločný zážitok, na ktorý môžeme s láskou spomínať

Možno už máte nejaký spoločný nezabudnuteľný zážitok za sebou.. Alebo vás v blízkej budúcnosti čaká.. Skvelým darčekom môže byť aj pamiatka naň.. Ak ho máte za sebou, viete darovať fotoknihu alebo zarámovanú fotku či koláž.. Ak vás ešte len čaká, myslite práve na tie fotky, ktoré vám spomienky vždy krásne oživia.. Ak sa chystáte napríklad na nejaký pobyt, objednajte si fotografku, ktorá vám zveční krásne momenty, kým vy si ich budete môcť naplno užiť a potom na ne nad fotkami roky s láskou spomínať. 

6. Zážitok pre jedného – výnimočný kvalitný čas pre seba

Toto ocenia najmä ženy, ktoré si pre seba dlhodobo nevedia nájsť čas.. Nech je to hoci len návšteva u kaderníčky či manikérky (v nejakom luxusnom salóne) alebo kvalitná masáž, verte, že tento zážitok si užijú naozaj naplno. Ak však chcete dopriať viac ako len jednorazový zážitok, venujte diár či zápisník, ktorý ženám pomôže vychutnať si čas pre seba naplno a žiť o kúsok šťastnejšie a (s)pokojnejšie každý jeden deň.

7. Darček alebo zážitok na pokračovanie

Ak na to chcete ísť naozaj rafinovane a znásobiť radosť čo najviac, môžete medzi sebou jednotlivé body skombinovať alebo vymyslieť darček či zážitok na pokračovanie a rozložiť tak radosť z darčeka na viacero termínov v nasledujúcom roku, pokojne aj na každý mesiac. Môže to byť predplatné nejakej služby alebo produktu, permanentka do múzea, botanickej záhrady alebo skúste sami vymyslieť rôzne darčeky, ktoré budú prichádzať postupne v priebehu celého nasledujúceho roka.. Ja by som to brala, vy nie? Mať také malé Vianoce 12x roka 🙂

 

BONUSOVÝ TIP

Darujte možnosť naučiť sa niečo nové, čo bude v budúcnosti prinášať veľa radosti a spokojnosti alebo naopak bude znižovať mieru stresu a nespokojnosti. Čo tak poukaz do kvetinovej školy, kurz módnej ilustrácie u Danyela art, kaligrafický kurz, kurz šitia a upcyklácie u La Florita, tanečný kurz, čokolatiérsky kurz u La Caramela, jazykový alebo marketingový kurz, koučing alebo terapia cez platformu k sebe, individuálny kurz fotenia u Fotky pre radosť či konzultácie ohľadom krajšej prezentácie na sociálnych sieťach u Dream & live.. ;)?

Okrem týchto siedmych bodov na zamyslenie a inšpiráciu mám pre vás nachystané aj nejaké konkrétnejšie tipy na darčeky, ktoré mám odskúšané a samej mi priniesli kopec radosti a úsmevu na tvári..

Papierové darčeky

Knihy (+ iné darčeky pre knihomoľov)

S viacerými z vás sa určite zhodneme na tom, že knihy sú láska, šťastie a zároveň taký malý únik z reality. Ak milujete knihy rovnako ako ja alebo máte priateľov knihomoľov, z týchto tipov si zaručene vyberiete:

  1. konkrétne knihy z wishlistu– píšte si priebežne svoj knižný wishlist a požiadajte aj svojich najbližších knihomoľov, aby vám pri výbere darčeka pomohli svojim wishlistom – určite nebudú proti a vy pôjdete na istotu.. 😉
  2. mesačné knižné prekvapenie – ak viete o niekom, kto miluje knihy a navyše aj prekvapenia, darujte (niekoľko)mesačné predplatné od Radosť v krabičke – obdarovanému príde každý mesiac precízne vybraná knižná novinka (na výber je niekoľko žánrov) spolu s darčekom od malej lokálnej značky.
  3. knižný adventný kalendár alebo balíček kníh na najbližších 6 alebo 12 mesiacov – pred časom som na Instagrame zahliadla video s nápadom na knižný adventný kalendár – t.j. 24 jednotlivo zabalených kníh, ktoré obdarovaný mohol otvárať počas celého adventu. Myslím, že takýmto darčekom by nikto z knihomoľov nepohrdol, ale 24 kníh je už naozaj dosť.. čo ak by ste však namiesto jednej knihy darovali 3, 6 a alebo 12 s tým, aby si obdarovaný každý mesiac otvoril len jednu? To bude radosti! Ktorá vydrží!
  4. poukaz do kníhkupectva – ak nechcete nič riskovať, viete samozrejme darovať aj poukaz do kníhkupectva.. 🙂
  5. knižný zápisník Dream&live – kniha nie je jediný ideálny knihomoľský darček! Pastelový knižný zápisník Dream&live vo farbách dúhy poteší všetkých milovníkov kníh! Nájdu v ňom priestor na recenzie až 100 kníh.. okrem toho si vedia spísať svoj wishlist kníh a knižné výzvy, viesť záznamy o požičaných knihách, denné záznamy čítania, spraviť si prehľad prečítaných kníh či vybrať si najobľúbenejšie knihy.
  6. knižný magazín Nevyhorení – ak viete o niekom, koho zaujíma oblasť duševného zdravia, darujte dizajnový „bookazín“ o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych.
  7. knižné tričko Peacemenka – posledný tip je dôkazom, že nie všetky knižné darčeky musia byť papierové.. 🙂 Tričko s nápisom „Bez kníh by bol život jednostranný“ sa bude ideálne hodiť na obľúbené chvíle s knihou v ruke.. 😉

Diár (a iné papierové radosti)

Ešte stále hľadáte ten správny darček pre kamošku? Už nemusíte! Doprajte jej to najlepšie! Luxusný Diár udržateľného šťastia, ktorý jej pomôže nájsť si čas pre seba, starať sa o seba s láskou a zmeniť svoj život k lepšiemu!

Vyberte si z dvoch krásnych na mieru vytvorených akvarelových motívov od Dominiky Lehockej – pivonkový „Rozkvet duše“ alebo obláčikový „S hlavou v oblakoch“.

Ak chcete niečo naozaj extra, siahnite po Balíčku pre radosť (s látkovým vrecúškom v rovnakom dizajne ako diár), Balíčku pre pokoj v duši (diár so zladeným zápisníkom), Balíčku snov (okrem diára a vrecúška aj denný a projektový plánovač) alebo po Magickom balíčku pre radosť, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujete na vyčarovanie šťastného, (s)pokojného, kreatívneho a produktívneho roka, doma aj na cestách ;)!

Kalendáriko-plánovač

Kalendáriko-plánovač s láskavými odkazmi je krásny darček pre seba (#odomnapremna) alebo pre kamošku, sestru, kolegyňu.. veď vy už určite budete vedieť, komu by mohol pomôcť. Zadná strana mesačných kartičiek slúži ako zoznam úloh a radostí, takže plní aj praktickú funkciu.. 😉 Navyše získate aj mobilnú verziu, aby ste odkazy od svojho vnútorného fanúšika mohli mať vždy pri sebe. Kalendáriky sa krásne hodia k vyššie spomenutému Diáru udržateľného šťastia či iným zápisníkom s motívmi pivoniek a obláčikov zo shop.dreamandlive.sk 🙂

Zápisníky a plánovače

Ak si netrúfate vybrať diár či kalendár, určite nič nepokazíte zápisníkom či plánovačom. Vybrať si môžete z pastelovej ponuky Dream & live papierových radostí na shop.dreamandlive.sk 🙂

Voňavé darčeky

Sviečky

Najkrajšie ručne robené sviečky zo sójového vosku pre pohodové chvíle pre seba nájdete u Mystery candles, Botanicandle, Luminia, M-factory, Yoga-day či Kiyou.

Parfémy

Najneodolateľnejšia mužská vôňa akú poznám v najkrajšom a najchutnejšom (mini)balení – Trussardi Blue Land.

Najčarovnejšia kvetinová vôňa pre romantické moderné princezné – Miss Dior Blooming bouquet.

Kozmetika

Mojimi srdcovkami sú božsky voňajúce telové oleje – cez rok svieži Soouly olej Flow with energy a v zimnej predvianočnej sezóne sladučký vanilkový olej od Purity vision. Novinkou sú u mňa krásne dizajnové produkty Smyssly, ktoré mi učarovali na prvý pohľad aj použitie. Dotyk perlového krému je ako jemný ako dotyk hodvábu!

Od značky Soouly som si zamilovala aj prírodný parfém s vôňou bohyne Iris – ten je súčasťou môjho večerného rituálu a vďaka nemu sa mi vždy sladšie zaspáva.. 😉

Mäkké darčeky

Akvarelové ľanové šaty snov „Rozkvet duše“ utkané z pivonkovej peny. Pre všetky milovníčky ružovej, pivoniek, nadýchaných puff rukávov, nariasených volánov a mašieľ! Ako stvorené pre všetky vaše vzácne romantické chvíľky!

Rozkvitnite do krásy a šťastia v akvarelových šatách s bohatým pivonkovým motívom! V týchto šatách snov budete skutočnou modernou princeznou, no najmä hlavnou hrdinkou svojho príbehu. Takou, o ktorej sa píšu básne, takou, o ktorej sa skladajú piesne, takou, ktorá ladne tancuje životom. S hlavou v oblakoch, nosom zaboreným vo voňavých pivonkách, srdcom plným vďačnosti a špičkami jemne sa dotýkajúcimi zeme. Hrdinkou, ktorá má svoj osud pevne vo svojich rukách a vždy si nájde čas na to, čo je pre ňu dôležité.

Šaty sú dostupné na objednávku. Ak by ste plánovali objednať šaty ako darček, pod stromček viete zabaliť darčekovú poukážku a šťastná obdarovaná už dohodne všetky detaily a miery s Dominikou Lehockou, ktorá šaty vyčaruje.

Ak hľadáte niečo menšie, skvelým darčekom je aj rozkošná ľanová kabelka v pivonkovom či inom akvarelovom dizajne.

Najtočivejšie mušelínové šaty pre všetky ženy, ktoré si rady užívajú život plnými dúškami od Love Colors. Prinesú vždy kopec radosti aj komplimentov (tieto ružové suverénne najviac!), viete si ich zbaliť na každú dovolenku, keďže sa nekrčia.. a spomínala som už, ako krásne sa točia? 🙂

V Love Colors nájdete aj tie najjemnejšie a najvoňavejšie mušelínové šatky.

Najpohodovejšia a najlahodnejšia tepláková súprava od Vtáčatko. Keď sa stratíte v tejto mäkučkej jahodovej pene, nebudete chcieť na doma už nič iné!

Keď už zavítate na eshop Vtáčatko, určite si prihoďte do košíka aj nejaké ponožky z najväčšieho farebného výberu široko ďaleko. V hniezde vkusu a dizajnu nájdete kopec krásnych vecičiek pre celú rodinu!

Najnadýchanejšie svetríky ľahučké ako obláčik nájdete u Romantic knitwear.

Hodvábne darčeky

Hodvábne kúsky od mojej milovanej značky Dreamlove potrebujú samostatnú kategóriu, lebo hodváb proste nedáte do jedného vreca s inými látkami.. 🙂 Obliečky, masky na spanie a gumičky z najkvalitnejšieho morušového hodvábu sú dostupným kúskom luxusu, s ktorým si môžete skrášliť svoj život a dopriať to najlepšie svojmu spánku, pleti aj vlasom. S kódom dreamandlive11 budete mať zľavu 11% 😉

Zážitkové (foto)darčeky

Čo tak dopriať si zážitok v podobe profesionálneho fotenia? Niekoho poteší samostatné portrétne fotenie „len tak pre radosť“, dvojice a rodiny s deťmi zas rande či rodinné fotenie na pamiatku. Možno máte vo svojom okolí aj niekoho, komu by sa zišli kvalitné biznis portréty či profesionálne produktové fotky. Alebo viete spojiť výlet či dovolenku so zážitkovým fotením, z ktorého budete mať tie najkrajšie Fotky pre radosť. Fotenie patrí medzi šťastnejšie darčeky z kategórie 4 a 5 a keď chcete z nehmotného darčeka s prísľubom nezabudnuteľného zážitku spraviť rukolapný, môžete si vybrať z trblietavých darčekových poukazov alebo exkluzívnych ručne robených zamatových fotoboxov, do ktorých si neskôr uložíte vytlačené fotky.. 😉

Darčeky pre všetky bossbabes

Ružový obchodík v centre Bratislavy je rajom darčekov pre všetky bossbabes. Nájdete tam široký sortiment darčekových predmetov s krásnymi ilustráciami Danyela art a neustále pribúdajú nové vecičky od rôznych slovenských značiek. Ak ste mimo BA, určite mrknite na eshop danyelaart.com 😉

Danyela art organizuje aj rôzne zážitkové workshopy, kurzy kreslenia alebo live sketchingy a takáto fashion ilustrácia na mieru poteší snáď každú ženu.. 😉 Danielka má v ponuke aj darčekové poukazy, takže ak si nie ste isté, nechajte výber na obdarovanej.. 😉

Chutné jedlé darčeky

Darujte svojim milovaným neodolateľné čokoládovo-karamelové jabĺčka La Caramela. Krásne sa budú vynímať aj ako ozdoba na sviatočne prestretom stole, ale verte mi, že ako ozdoba dlho nevydržia.. 🙂

Najkrajšie a najchutnejšie pralinky na svete! A tieto konkrétne by mohli pokojne niesť názov Dream & live, pretože takto krásne ich Lenka z Pralinkovo na želanie zladila s našimi papierovými radosťami.. 

Kreatívne a zmysluplné darčeky

Ak ešte náhodou nepoznáte Peace_menka (čítajte písmenká.. :)), mali by ste urýchlene zavítať do kráľovstva slovných hračiek, okrúhlych rozkošností a neustále sa rozrastajúcej zbierke do posledného písmenka premyslených darčekov. Každý si tam nájde niečo pre seba a svojich najbližších. Ja som napríklad vybrala „prstienko-retiazku“ pre moju kamarátku a pre mňa, aby nás niečo špeciálne spájalo aj keď spolu nemôžeme byť tak často ako by sme chceli..

Skvelým darčekom sú aj kvalitné tričká alebo mikiny s nápismi, slovenskej výroby a navyše vo vlastnom vrecúšku, takže balenie riešiť nemusíte.. 😉

Určite nič nepokazíte ani náramkami s gravírovaným nápisom.. 😉

Darčeky, ktoré pomáhajú

Pomáhať a robiť radosť tým, ktorí v živote nemali toľko šťastia ako my, by sme mali celoročne, ale s blížiacimi sviatkami nás to ťahá tak akosi viac. Nech pomôžete akejkoľvek organizácií, určite to spraví radosť na všetkých stranách, no mám pre vás jeden extra špeciálny tip. Nepoznám väčšej krásy, ako tvorí Ivka s manželom a kamarátkou v rámci OZ Pomoc zo srdca. Pomáhajú rodinám s autistickými deťmi a tvoria takéto krásne odmeny za to, že im pomôžete pomáhať. Texty na kartičkách či hrnčekoch vymýšľa Andrejka (vyššie spomenutá Peace_menka) a spolu s veselými ilustráciami tvoria nádherné kúsky, ktoré vám potešia oko a pohladia dušu zakaždým sa na ne pozriete.

Darčeky, ktoré zbližujú

Komunikačné hry – kartičky s otázkami pre hlboké rozhovory a bližšie (seba)poznanie – Človečina – sú krásnym darčekom pre páry, rodiny aj jednotlivcov.. My sme napríklad kartičky z edície Vianoce a Nový rok zaradili do ranného rituálu a spravili sme si vďaka nim zhrnutie uplynulého roka a plánovanie toho nového.. Neskôr sme k nim zamiešali aj otázky z edícií pre páry a spolu k sebaláske. Väčšinou si počas raňajok odpovedáme na 3 otázky a je to skvelý a nenáročný spôsob, ako do svojho života zaradiť viac sebareflexie a zároveň prehlbovať svoj vzťah (k partnerovi aj k sebe). Otázky sú skvelé aj na journaling, ak na sebe niekto pracuje (#nacestezasvojimnajlepsimja) a chce sa o sebe dozvedieť viac.. 😉

BONUSOVÝ TIP

Ktorú ženu by nepotešilo, keby ste jej zniesli modré z neba – v podobe vysnívaného šperku na mieru? Tento darček je z kategórie tých, ktoré sa musia riešiť týždne alebo aj mesiace dopredu, ale zapíšte si, do budúcna sa vám to iste bude hodiť – 3D zlatníctvo má na svedomí aj tieto moje prstienky snov.. 😉

Ako vám páčili moje tipy na darčeky, ktoré nás spravia šťastnejšími? Našli ste si niečo pre seba alebo pre svojich blízkych? Ak sa vám článok páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať a pomôžete mi rozšíriť toto posolstvo spolu s tipmi na darčeky od lokálnych tvorcov.

Mohlo by sa vám pačiť