Domov Ľudia a rozhovory Vianočná Janais..

Vianočná Janais..

od Katka

Speváčku Janais, často sprevádzanú označením „slovenská Edit Piaf“, už mnohí určite poznáte. Prvýkrát som sa s ňou stretla osobne pred vyše rokom, keď sme organizovali charitatívnu akciu Korčuľovanie pre nádej. Práve vtedy nám prezradila aj svoj sen na rok 2015 – nahrať vianočný album..

Jani, prezraď, kedy si začala snívať o vianočnom albume a ako sa to celé rodilo – od prvotnej myšlienky až po realizáciu?
Pred tromi rokmi som prišla prvýkrát do kapely s nápadom pripraviť vianočný koncert. Vybrala som najkrajšie slovenské koledy, ale aj moje najobľúbenejšie francúzske a anglické vianočné piesne, chalani ich zaranžovali a odvtedy si už december bez našich vianočných koncertov neviem ani predstaviť. Po koncertoch bol o vianočné CD veľký záujem a keďže aj pre mňa to bola srdcova záležitosť, rozhodli sme sa album nahrať.
Nahrávali ste v lete, počas tých najväčších horúčav.. Prosím ťa, ako sa dá navodiť vianočná atmosféra v teplotách 35+ :)?
V štúdiu nebola klíma, takže miestami to bolo mierne zúfalstvo. Najťažšie pre mňa bolo napísať vlastné piesne – Vianočná a Biele pieseň, to bola v tých horúčavách naozaj výzva. Netuším ako, ale myslím si, že sa to podarilo a že z albumu je naozaj cítiť to krásne zimno-vianočné čaro.
Kedy si si prvýkrát uvedomila, že wow, ono sa to fakt splnilo!?
To, že sa mi plní sen som si uvedomovala každým dňom v štúdiu, s každou novou piesňou, s každým hudobníkom, ktorý prišiel nahrať svoj part. Pracovali sme spolu na jednom krásnom projekte a som naozaj rada, že sme sa na to dali. Je ale pravda, že po vydaní albumu som nejaký čas odmietala vypočuť si ho. Som dosť veľký pedant a tak som sa bála, či budem naozaj spokojná. V jeden deň cestou do Ikea ho manžel pustil v aute. Všetci sme stíchli, aj deti a pri tretej piesni (L’enfant au tambour) som sa dojatá rozplakala…  Krst albumu – splneného sna – v deň svojich narodenín.. Nádherná udalosť, ktorá sa dotkla sŕdc všetkých zúčastnených.. Bola som tam a videla som, ako Janais žiarila šťastím alebo tým niečím, čo vyžarujú len ľudia, ktorým sa čerstvo splnil veľký sen.. Bola krásna, pôsobila krehko až étericky a spievala anjelským hlasom.. a nám sa mohli začať Vianoce..

Ako si to celé vnímala ty? Asi to nebolo len o tom, vystúpiť na pódium a odspievať.. čo všetko tejto udalosti predchádzalo a ako si to celé prežívala?
Samotný krst albumu bol vďaka skvelým moderátorom – komikom vtipný a uvoľnený a to som po jeho náročnej príprave naozaj veľmi potrebovala. Event manažérka by som teda nikdy v živote byť nemohla, mám na to asi slabú psychiku. 🙂 Ale krst bol krásny. Chalani z kapely to skvelo zvládli, prišli priatelia aj fanúšikovia a bolo nám tam spolu dobre. Vnímala som to napokon ako rodinnú oslavu s ľuďmi, na ktorých mi záleží a nie promo akciu pre médiá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aké boli / sú reakcie fanúšikov na vianočný album?
Reakcie sú nadmieru pozitívne. 🙂 Bežne sa mi stávalo, že si ľudia cez náš web objednali 1 ks a o týždeň doobjednávali ďalšie 4 s vysvetlením, že album je nádherný a tak ho chcú pod stromček darovať aj svojim rodinám. Prvý náklad sa nám vypredal za 2 a pol týždňa, tak sme narýchlo museli robiť dotlač. S tým sme naozaj nerátali. Je to možno preto, že aj tento album je žánrovo a jazykovo pestrý, mnohých na ňom oslovila francúzština, ktorú u nás bežne nepočuť. Ale TOP 3 sú : Biela pieseň – duet so Zuzanou Smatanovou, Keď tá jasná hviezda a Vianočná. 2 z nich sú moje autorské, takže augustové patálie s textami priniesli svoje ovocie. 🙂
Aké boli vaše Vianoce doma – prvýkrát s vlastnými vianočnými pesničkami? Ktoré skladby majú doma najväčší úspech :)?
Deň pred Vianocami nám ochoreli obidve deti, takže Štedrý deň bol viac ako náročný.. Trochu to našu Štedrodňovú eufóriu utlmilo, ale pri Štedrej večeri sme si po prvýkrát nepúšťali Pentatonix ani Josha Grobana ale Janais. A to bol zvláštny, ale krásny pocit. Teo si najčastejšie spieva Bielu pieseň a Nelka bola nadšená z piesne Blessed, ktorá bola bonusom na albume.

 

 

 

 

 

 

 

Na začiatku roka sme všetci plní snov, nádejí a plánov.. aké sú tie tvoje na tento rok?
Vlastne si mi práve pripomenula, že som si na tento rok ešte nespísala TO DO LIST, takže najvyšší čas. 🙂 Ale dúfam, že to bude rok plný pekných koncertov, nových príležitostí a zaujímavých spoluprác so skvelými ľuďmi.

 

Krst vianočného albumu sa konal v priestoroch kníkupectva Martinus.
O skvelú zábavu sa postarali moderátori – Stanislav Staško a Juraj Tabaček (3T -Tri Tvorivé Tvory).
Krásnu a chutnú tortu s motívom vianočnej Janais pripravila Zuzka z Pink Cakery a o úžasné „zasnežené“ čokoládovo-karamelové jabĺčka sa postarala Janka z La Caramela.
Fotila som ja – Katka – Fotky pre RadosťDream & live – len z pozície diváka z publika :).
Janka mala na sebe tú najkrajšiu tylovú sukničku z Dadoo.sk.
Viac informácií o Janais nájdete na jej stránke janais.sk a všetko aktuálne vždy na
Facebooku :).
Počúvajte jej krásne skladby na YouTube, cd-čka objednávajte na janais.sk.
Moje obľúbené skladby (nevianočné) sú: Heart, Money, Dans ma têteUntold.
Z vianočného albumu sú to: Nech sneží, Biela pieseňL’enfant au tambour.
Ktoré sú tie vaše?

Mohlo by sa vám pačiť